Planowane zgromadzenia i marsz równości mogą sparaliżować Bydgoszcz

W najbliższą sobotę, między godzinami 14 a 17, odbędzie się w Bydgoszczy aż 10 zgromadzeń publicznych. Większość z nich to planowane przemarsze, które mogą spowodować utrudnienia w ruchu ulicznym. Tego dnia będzie miała miejsce druga edycja Bydgoskiego Marszu Równości, którego start zaplanowany jest pod Pomnikiem Kazimierza Wielkiego. Z niewyjaśnionych powodów organizatorzy nie są skłonni dzielić się informacjami o ścisłej trasie przemarszu, tłumacząc to koniecznością zachowania bezpieczeństwa.

Zgromadzenia, które są planowane na ten dzień, sugerują możliwość szeroko zakrojonego przemarszu. Teren potencjalnego przemarszu rozciąga się od ulicy Powstańców Warszawy, przez pętlę tramwajową na Rycerskiej, okolice dworca PKP, ulicę Kruszwicką, aż do Szubińskiej i Wałów Jagiellońskich po północnej stronie miasta.

W związku z powyższym kierowcy powinni przygotować się na ewentualne trudności w ruchu drogowym w sobotę. Nie wykluczone, że przemarsz przejdzie również przez ulicę Focha. Organizatorzy rezygnują z upubliczniania dokładnej trasy marszu, co tłumaczą względami bezpieczeństwa. W praktyce, utrzymanie ścisłej trasy przemarszu w tajemnicy utrudnia legalne organizowanie kontrmanifestacji przez przeciwników zgromadzenia.