Oszuści polują na seniorów w Bydgoszczy: alarmujące liczby oszustw

Różne miejsca publiczne w Bydgoszczy, takie jak szpitale i tablice ogłoszeń w blokach mieszkalnych, a także prywatne skrzynki pocztowe, zostały zaopatrzone w ulotki informacyjne. Policja zdecydowała się na tę formę edukacyjną, gdyż pomimo wielokrotnych ostrzeżeń rozgłaszanych przez media, starsi obywatele wykazują nadmierną ufność wobec nieznajomych. W rezultacie często oddają swoje oszczędności tym osobom, które podstępem wmawiają im, że ich środki są zagrożone.

Przestępcy stosują sprawdzony od lat sposób działania. Przez telefon twierdzą, że potrzebują pieniędzy na opłacenie leczenia swojego rzekomego wnuczka, który doznał wypadku. Często podszywają się również pod policjantów i sugerują seniorom, że ich środki zgromadzone w banku mogą być zagrożone. Zalecają więc ich wypłacenie i przekazanie im pod różnymi pretekstami.

Na przykład jedna z mieszkanek Bydgoszczy straciła 380 tysięcy złotych. Oszuści przekonali ją, aby zainwestowała ten kapitał w akcje Orlenu. W ciągu zaledwie dwóch tygodni wyłudzili od niej wszystkie środki zgromadzone na dwóch kontach bankowych.

Według informacji udzielonych przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, od początku roku zanotowano 73 udane próby oszustwa oraz 129 prób niewykonanych. Metody stosowane przez przestępców były podobne – „na wnuczka” lub „na policjanta”. Łączne straty osób, które padły ofiarą tych przestępstw, przekroczyły 3 miliony złotych.