11 listopada 2023: Patriotyczny duch Bydgoszczan na obchodach Święta Niepodległości

11 listopada 2023 roku, w południe, Stary Rynek w Bydgoszczy tętnił życiem. Liczni mieszkańcy miasta, ozdobieni biało-czerwonymi przypinkami – zakupionymi wcześniej za sumy rzędu 5-6 złotych – gromadzili się, aby uczcić ważne święto narodowe. Marsz odbywał się ulicami Mostową i Gdańską. Oczekiwano na uroczystości zarówno pełne patriotyzmu, jak i integrujące społeczeństwo. Niemniej jednak decydenci z urzędu miasta i województwa wybrali inny sposób obchodzenia tej rocznicy – celebrowanie w zamkniętym gronie.

Te święto przypadło na wspaniały, słoneczny dzień, idealny do świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po ponad setce lat trwających zaborów. Powietrze w Bydgoszczy pulsowało duchem obywatelskiego entuzjazmu, a niedawne wybory parlamentarne budziły nadzieję na nowe możliwości dla kraju i radość z sukcesu demokracji.

Mieszkańcy Bydgoszczy pragnęli godnego i otwartego dla wszystkich obywateli upamiętnienia tej ważnej rocznicy, złożenia hołdu podczas najważniejszego narodowego święta. Niestety, w tym roku ich oczekiwania nie zostały w pełni spełnione.