Bydgoszczanin stawił czoła oszustom próbującym okraść go metodą spoofingu

Pewien mieszkaniec Bydgoszczy doświadczył na własnej skórze próby oszustwa, które miało na celu wyczyścić jego konto bankowe. Sposób działania przestępców obejmował tzw. spoofing – metodę, przed którą polska policja ciągle ostrzega obywateli. Mimo próby wyłudzenia pieniędzy, prokuratura uznała, że incydent ten miał „minimalne szkodliwe skutki”.

Spoofing to technika stosowana przez oszustów, która polega na manipulacji numerem telefonu, z którego dzwonią. Kiedy osoba odbiera takie połączenie, na jej telefonie pojawia się inny numer niż ten, z którego faktycznie wykonano połączenie – może to być na przykład numer banku, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego czy nawet bliskiej osoby. Nie jest konieczne posiadanie zaawansowanych umiejętności hakerskich do tego typu działań.

Oszuści mogą skorzystać z bramki internetowej, która za niewielką opłatą pozwala dzwonić z dowolnie wybranych numerów. Wystarczy tylko, że oszust wpisze numer, który ma się pojawić na wyświetlaczu telefonu potencjalnej ofiary. Co więcej, płatności za taką usługę są anonimowe i mogą być dokonane również w kryptowalutach, co znacznie utrudnia wykrycie sprawcy przestępstwa.