Brak miejskiego sylwestra w Bydgoszczy po raz czwarty z rzędu: oszczędności i rosnące koszty za decyzję

Podejście do końca roku wywołuje u mieszkańców Bydgoszczy pytania o plany dotyczące miejskiego sylwestra 31 grudnia. Jednak zgodnie z informacjami przekazanymi przez lokalny ratusz, nie przewiduje się organizacji takiego wydarzenia ze względu na konieczność zastosowania środków oszczędnościowych.

Tym samym, będzie to już czwarta kolejna okazja, kiedy mieszkańcy Bydgoszczy nie będą mieli możliwości zbiorowego powitania Nowego Roku podczas publicznego sylwestra. Wspólne obchody ostatnio miały miejsce w roku 2019. Następne lata, początkowo z powodu pandemii, a potem z racji konieczności oszczędzania, nie przyniosły możliwości zorganizowania tego typu festynu.

Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy przyznaje: „Faktycznie, ostatni raz miasto Bydgoszcz było gospodarzem miejskiego sylwestra w roku 2019. Wówczas Sylwester Wolności stanowił inaugurację uroczystości roku powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Tegoroczne plany, podobnie jak w większości dużych polskich miast, nie przewidują organizowania miejskiego sylwestra”.

Podczas wyjaśniania przyczyn tej decyzji, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy podkreśliła wpływ sytuacji finansowej miasta i wysokiej inflacji w ostatnich latach. Te czynniki spowodowały, że koszty związane z organizacją wydarzeń i honoraria dla artystów znacznie wzrosły, co wymusiło ograniczenie wydatków, m.in. na imprezy rozrywkowe, takie jak sylwester.