Koniec przebudowy: Stary Fordon odzyskuje blask z nowym ciągiem pieszo-rowerowym i terenami sportowymi

Przebudowa obszarów nad rzeką Wisłą w Starym Fordonie, części Bydgoszczy, dobiegła końca. Rezultatem tego projektu jest nowo wytyczony ciąg pieszo-rowerowy oraz specjalnie zaprojektowane tereny sportowe. Wcześniej, Fordon był niezależnym miastem, gdzie życie koncentrowało się wokół rynku fordońskiego. Od czasu przyłączenia do Bydgoszczy przed 50 laty, rozpoczęła się intensywna rozbudowa okolic. Tymczasem, o Starym Fordonie często zapominano.

Co więcej, mimo że Bydgoszcz jest położona na dwóch rzekach, często pomijano ten fakt. Dopiero kilka lat temu postanowiono na nowo uwzględnić te obszary i rozpocząć ich rewitalizację. Do tej pory, na renowację Starego Fordonu przeznaczono ponad 60 milionów złotych.

Rewitalizacja jest przeprowadzana stopniowo, a lata 2020-2022 były szczególnie intensywne pod względem realizowanych prac. Wśród wielu inwestycji znalazła się budowa nabrzeża na wysokości ulicy Frycza-Modrzewskiego, modernizacja Rynku oraz renowacja ulic sąsiadujących z Rynkiem – Rybaki, Filomatów, Promenady i Frycza-Modrzewskiego. Wszystkie te inwestycje były sukcesywnie oddawane do użytku, począwszy od Rynku w czerwcu, poprzez nabrzeże Wisły jesienią, aż po pozostałe tereny nad Wisłą, które zostały ukończone w ubiegłym tygodniu.