Nowy rozkład jazdy PKP od 10 grudnia 2023 roku: Długie przerwy w kursowaniu pociągów i redukcja tras na Kujawach i Pomorzu

Rozporządzenie PKP wprowadzające nowy rozkład jazdy od 10 grudnia 2023 roku przynosi szereg zmian, które bezpośrednio dotykają mieszkańców Kujaw i Pomorza. Niektóre z nich to ośmiogodzinne przerwy w kursowaniu pociągów między Inowrocławiem a Bydgoszczą oraz całkowite wyeliminowanie jednej z dwóch par pociągów kursujących z Bydgoszczy do Poznania podczas weekendów.

Naszym dziennikarzom udało się porozmawiać na ten temat ze Stefanem, mieszkającym w Inowrocławiu. Pan Stefan zaprzeczył twierdzeniom krążącym w mediach, jakoby nowy rozkład nie wprowadzał żadnych zmian. W rzeczywistości, dla mieszkańców jego miasta oraz okolicznych terenów, zmiany te oznaczają pogorszenie sytuacji.

Stefan szczegółowo opisał problem: „W najnowszym planie PKP, podczas weekendów nie ma zarezerwowanych żadnych pociągów regionalnych na trasie Inowrocław – Bydgoszcz w godzinach od 8:00 do 16:00. Wcześniej, w tych godzinach, kursowały dwa pociągi. Podobna, ośmiogodzinna przerwa, obowiązuje również w przeciwnym kierunku”. Pan Stefan załączył do naszej rozmowy swoją kopię nowego rozkładu, zaznaczając istotne dla siebie zmiany. „Przez trzy kolejne dni robocze, pociągi podróżujące z Inowrocławia do Bydgoszczy i na odwrót obsługiwane będą tylko od poniedziałku do piątku”. Stefan przypomina, że w niedziele nie ma połączeń autobusowych PKS do Inowrocławia z Bydgoszczy. W weekendy zniknie również jedno z dwóch połączeń pociągów Regio na trasie Bydgoszcz – Poznań. Wcześniej wszystkie pociągi na tej trasie kursowały codziennie.