Proboszcz z Fordonu na drodze do beatyfikacji – zgoda polskich biskupów na inicjatywę diecezji bydgoskiej

Rzecznik diecezji bydgoskiej, biskup Krzysztof Włodarczyk, otrzymał oficjalną zgodę od polskiego Episkopatu na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego zmarłego proboszcza z Fordonu. Podczas uroczystej mszy świętej, która miała miejsce w październiku, upamiętniającej 40. rocznicę powstania parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy, biskup Włodarczyk poinformował o chęci beatyfikacji księdza Zygmunta Trybowskiego.

Mszę św. sprawowali obok biskupa Włodarczyka także prymas Polski, ks. Wojciech Polak oraz biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej, ks. Arkadiusz Okroj. Zmarły 21 lat temu w Dzień Bożego Narodzenia, ksiądz Trybowski był założycielem i budowniczym parafii przy ulicy Bołtucia. Miał wówczas 65 lat i sprawował posługę kapłańską przez 39 lat.

Jego miejsce pochówku znajduje się w pobliżu kościoła parafialnego. Był on inicjatorem powstania ponad 30 różnych wspólnot świeckich w parafii. Wystawa odbyta w kościele w zeszłym roku, poświęcona pamięci ks. Trybowskiego, ujawniła wiele ciekawostek na jego temat. Między innymi dowiedzieliśmy się, że często prosił wiernych: „Pomódl się, abym był lepszym księdzem”. Wierni przypominają również jego słowa, które często powtarzał w konfesjonale: „Pamiętaj, że Pan Jezus bardzo cię kocha”.