Bydgoska policja udaremnia próbę oszustwa 78-letniej kobiety

Wynik współpracy między funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy i komisariatu na Wyżynach to udaremnienie działalności fałszywego policjanta, który został zatrzymany w czasie przestępstwa. Dwoje innych członków tej nielegalnej grupy również trafiło za kratki. Orzeczenie sądu nakazało umieszczenie wszystkich podejrzanych w areszcie na okres 90 dni.

Sytuacja rozpoczęła się w piątkowy wieczór, kiedy do starszej, 78-letniej bydgoszczanki zadzwonił nieznany mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza policji. Twierdził, że mąż wnuczki kobiety spowodował kolizję drogową i aby zapewnić mu wsparcie prawnicze, powinna ona przekazać pieniądze prawnikowi. Pieniądze miały być odebrane pod domem starszej pani.

Niestety dla przestępców, starsza pani nie była sama w domu. Jej syn, który usłyszał rozmowę, natychmiast zorientował się, że ma do czynienia z oszustami próbującymi wyłudzić pieniądze. Chłodna i opanowana 78-latka podtrzymywała rozmowę, dając synowi czas na powiadomienie policji z innego telefonu. Stróże prawa byli na miejscu w krótkim czasie.

Kiedy funkcjonariusze dotarli do mieszkania, starsza kobieta nadal rozmawiała z oszustem, utwierdzając go w przekonaniu, że uwierzyła w jego skomplikowaną historię.

Policjanci przewidywali, że ten, który miał odebrać pieniądze (zwany „odbierakiem”), może niedługo pojawić się u starszej pani. Przygotowali dla niego zasadzkę. Starsza kobieta przygotowała kopertę z pociętymi gazetami zamiast pieniędzy, czekając na pojawienie się fałszywego adwokata.