Ruch uliczny w Fordonie pod lupą bydgoskiej policji: wykrywanie przypadków przechodzenia przez jezdnię na czerwonym świetle

Na jednym z fordońskich skrzyżowań, funkcjonariusze Policji w Bydgoszczy przeprowadzili operację mającą na celu zidentyfikowanie pieszych, którzy niestosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, przechodząc przez jezdnię na czerwonym świetle. W tym celu skorzystali z infrastruktury monitoringu miejskiego, udostępnionej przez Centrum Zarządzania Ruchem. Policjanci wyrażają zdumienie nad faktem, iż w ciągu zaledwie 30 minut interwencji udało im się przyłapać aż osiem osób łamiących przepisy.

Akcja miała miejsce w siedzibie Centrum Zarządzania Ruchem, mieszczącej się przy ulicy Toruńskiej 180a. Przez okres dwóch godzin, obraz z kamer monitoringu miejskiego był pod ścisłym nadzorem funkcjonariuszy. Kamery skierowane były na skrzyżowanie ulic Akademickiej i Kaliskiego w dzielnicy Fordon. Wybór tego konkretnego miejsca nie był przypadkowy – jak przypomina młodszy aspirant Przemysław Wójtowicz z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, w ubiegłym miesiącu na tym skrzyżowaniu doszło do tragicznego wypadku. 14-letnia dziewczynka nieprawidłowo przeszła przez jezdnię i została potrącona przez nadjeżdżający tramwaj. Niestety, nie udało się jej uratować.

Operacja była wynikiem współpracy pomiędzy Policją, Zarządem Dróg Miejskich oraz Komunikacją Publiczną w Bydgoszczy. Jej głównym celem było edukowanie pieszych i propagowanie bezpiecznego zachowania na drodze. W ramach współpracy, drogowcy udostępnili funkcjonariuszom dostęp do systemu monitoringu ITS.