Bydgoszcz stawia na kulturę: sześć nowych projektów artystycznych w mieście muzyki UNESCO

Rozbrzmiewająca echem muzyki Bydgoszcz, która od kilku miesięcy ma honor nosić tytuł miasta muzyki UNESCO, prężnie podejmuje działania umacniające ten prestiżowy status. Miasto nad Brdą zobowiązało się do aktywnego kształtowania swojego życia kulturalnego w nadchodzących latach. Za planowanie i realizację nowatorskich projektów odpowiada Miejskie Centrum Kultury.

Efektem tętniącej życiem sceny muzycznej Bydgoszczy są liczne wydarzenia, takie jak festiwal „Muzyka u źródeł”, Drums Fusion czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Od poprzedniego roku, miasto to jest oficjalnie uznane za część globalnej sieci twórczych miast UNESCO.

Dr hab. Alicja Jagielska-Burduk, sekretarz generalna polskiego komitetu ds. UNESCO, podkreśla, że Bydgoszcz nie jest tylko miastem muzyki, ale – patrząc szerzej – autentycznym miastem kultury. Wszystkie elementy związane ze sztuką i kulturą harmonijnie się tu przenikają i tworzą unikalny krajobraz miasta.

Planowane są kolejne inicjatywy mające na celu wzbogacenie artystycznej oferty Bydgoszczy. Nadzór nad tymi działaniami ma sprawować specjalnie powołane do tego celu obserwatorium kultury.

– Często zdarza się, że różne instytucje i organizacje pracują tuż obok siebie, ale nie mają wystarczającej wiedzy o działaniach drugiej strony, ponieważ brakuje im czasu i przestrzeni do wymiany informacji. To jest nasze zadanie – będziemy bacznie obserwować i analizować co dzieje się na bydgoskiej scenie kulturalnej – zapowiada Tamara Kamińska, dyrektorka fundacji Music Export Poland.