Sygnał alarmowy na lotnisku w Bydgoszczy: Symulowany atak z bronią i bombą w ramach ćwiczeń służb bezpieczeństwa

Na lotnisku w Bydgoszczy zorganizowano szereg ćwiczeń mających za zadanie doskonalić koordynację działań między różnymi służbami bezpieczeństwa. Celem było poprawienie reakcji i zapewnienie skutecznej ochrony pasażerów oraz personelu lotniska w przypadku sytuacji zagrożenia. Wszystko to odbyło się pod okiem Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, która przekazała zdjęcia z tego wydarzenia.

Scenariusz miał charakter dramatyczny: intruz uzbrojony w broń palną wtargnął na teren lotniska, biorąc jako zakładników kilkoro pracowników Portu Lotniczego Bydgoszcz. To właśnie ta hipotetyczna sytuacja była punktem wyjściowym dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i policyjnych, którzy szkolili się jak radzić sobie z takim kryzysem.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie, jak dobrze personel obsługi oraz infrastruktura Portu Lotniczego w Bydgoszczy są przygotowane do reagowania na tak ekstremalne okoliczności. Zakładano, że doszło do wtargnięcia na teren lotniska agresora z bronią palną, który wziął jako zakładników kilka osób z personelu. Co więcej, scenariusz przygotowany przez organizatorów zakładał, że w aucie napastnika znajduje się ładunek wybuchowy.

W skomplikowanej sytuacji zarząd Portu Lotniczego utworzył specjalny sztab, który natychmiast wezwał służby odpowiedzialne za rozwiązanie takiego konfliktu do interwencji – informuje młodszy aspirant Krzysztof Bratz, reprezentujący Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.