Bydgoski Szpital Zakaźny proponuje mieszkańcom bezpłatne badania wątroby w trosce o ich zdrowie

W Bydgoskim Szpitalu Zakaźnym podjęto inicjatywę bezpłatnych badań wątroby dla pacjentów, w ramach walki z coraz częściej diagnozowanymi chorobami tego narządu. Właśnie dlatego, że te schorzenia nabierają charakteru epidemii, a bydgoszczanie rzadko decydują się na konsultację lekarską, szpital stara się podejść do problemu proaktywnie.

Pod szyldem „Bydgoski Szpital dla Bydgoszczan” placówka oferuje możliwość skorzystania z cyklicznej akcji profilaktycznych badań. – Już 26 maja, w niedzielę, między godziną 9:00 a 14:00 będzie można się zbadać. Następna okazja przyjdzie już w czerwcu – informuje prof. Małgorzata Pawłowska, pełniąca funkcję zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu.

Badania będą polegały na sprawdzeniu obecności przeciwciał anty-HCV, to znaczy sprawdzeniu, czy pacjent jest nosicielem wirusa zapalenia wątroby typu C. Metodą elastografii, za pomocą urządzenia FibroScan, będzie można ocenić obecność włóknienia i stłuszczenia w wątrobie. Szpital proponuje również badanie znamion – dodaje.

Badanie jest dostępne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. – Choroby wątroby są niebezpieczne właśnie dlatego, że kiedy zaczynają dawać objawy, zwykle są już zaawansowane. Zakażenie HCV to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, a jego niestosowne leczenie prowadzi do marskości wątroby, co jest praktycznie równe wyrokiem śmierci – zauważa prof. Pawłowska.