Modernizacja systemu parkowania w Bydgoszczy: nowe parkomaty zastąpią 20-letnie urządzenia

W Bydgoszczy zostaną wprowadzone nowe parkomaty, które sukcesywnie zastąpią dotychczasowe, dwudziestoletnie urządzenia. Nowoczesne maszyny do opłacania postoju zaczynają pojawiać się w obecnej oraz powiększonej decyzją władz miasta strefie płatnego parkowania.

Najnowsze urządzenia do opłacania parkingu oferują większy zakres metod płatności dla kierowców. Oczywiście nadal będzie możliwość zapłaty gotówką czy za pomocą aplikacji mobilnych, ale teraz dołożona zostanie opcja płatności kartą bankomatową. Co więcej, bilet wydawany przez nowe parkomaty będzie zawierał numer rejestracyjny parkującego pojazdu. To pozwoli na wprowadzenie systemu kontroli opłat podobnego do tego, który funkcjonuje na przykład w Warszawie – tam opłaty są sprawdzane za pomocą skanerów zamontowanych na samochodach kontrolerów, co znacznie przyspiesza proces kontroli całej strefy parkowania. W przeciwnym wypadku, w Bydgoszczy kontrola ta jest realizowana przez kontrolerów ruchu drogowego.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zawarł umowę z firmą City Parking Group S.A., która zajmie się dostawą, instalacją oraz serwisem nowych parkomatów. Koszt podstawowego zamówienia wynosi ponad 27 milionów złotych. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia tego zamówienia w przyszłości o dodatkowe urządzenia oraz ich serwis za kwotę przekraczającą 22 miliony złotych. Wykonawca ma 4 miesiące na instalację nowych parkomatów w rozszerzonej strefie parkowania, a następnie kolejne 2 miesiące na wymianę urządzeń w centrum miasta. W sumie Bydgoszcz zyska ponad 320 nowych urządzeń – informuje Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.