Orsola Zsuzsanna Kovács kończy swą działalność jako ambasador Węgier w Polsce: Bydgoszcz wśród odwiedzanych miast

Orsola Zsuzsanna Kovács, po czterech latach służby dyplomatycznej na stanowisku Ambasadora Węgier w Polsce, zakończyła swoją misję uroczystym przyjęciem w Warszawie. Począwszy od 2017 roku, jej obowiązki często prowadziły ją do Bydgoszczy, która stała się jednym z pierwszych miast w Polsce, które miała okazję odwiedzić w roli ambasadora. Nawet pomimo globalnej pandemii, Kovács utrzymywała niemal roczną rutynę odwiedzin Bydgoszczy, choć natężenie tych wizyt nieco spadło.

Warszawskie pożegnanie nie dotyczyło wyłącznie pani Kovács. W towarzystwie znalazła się również Katinka Konya, konsul, oraz Gabor Lagzi, dyrektor Instytutu Węgierskiego im. Liszta w Polsce. Te dwie postacie są również dobrze znane mieszkańcom Bydgoszczy. Marek Pietrzak, konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy, podkreślał rolę Konyi w przekonaniu go do podjęcia tej funkcji w 2013 roku. Konya utrzymywała związki z Bydgoszczą przez ponad dziesięć lat, nawet podczas swojej służby na Węgrzech.

Przed oficjalnym pożegnaniem w Warszawie, ambasador Kovács przemierzyła Polskę, żegnając się z lokalnymi społecznościami. W maju uczestniczyła w Festiwalu Kultury Węgierskiej w Bydgoszczy. Wyraziła wdzięczność dla miasta i jego mieszkańców, mówiąc: „W Bydgoszczy mamy naprawdę wspaniałych i prawdziwych przyjaciół. Staraliśmy się dbać o tę przyjaźń i ją pielęgnować”. Orsolya Zsuzsanna Kovács często odwiedzała Bydgoszcz także prywatnie, razem ze swoim mężem. Zauważyła, że miasto ma podobne cechy do Budapesztu, ze względu na swoje położenie nad rzeką Brdą, co przypomina jej dwubrzegowy Dunaj w stolicy Węgier.