Świętowanie Światowego Dnia Roweru

W dniu, który jest poświęcony rowerom na całym świecie, czyli 3 czerwca 2024 roku, polska Big Bike Orchestra (Orkiestra na Dużym Rowerze) otrzymała prestiżowe wyróżnienie. Było to specjalne wyróżnienie „Special Award for World Bicycle Day”, które zostało wręczone w siedzibie UNESCO w Paryżu. Nagroda została przyznana za unikalne podejście do promowania kultury rowerowej poprzez muzykę, co grupa prezentowała podczas swojej podróży po Europie w ramach Eurotrip 2023 na Big Bike – trasy prowadzącej z Bydgoszczy do różnych destynacji europejskich.

Wcześniejsi laureaci tej samej nagrody, którzy promowali kulturę rowerową poprzez muzykę, to między innymi znani na całym świecie artyści tak jak zespół Coldplay czy solistka Taylor Swift.

Orkiestra, aby uczcić to wydarzenie, dała także koncert dla delegatów UNESCO z różnych zakątków globu, zakończony gromkimi brawami od publiczności, czym potwierdziła swoją niekwestionowaną popularność.

Z Orkiestrą na Dużym Rowerze do Paryża pojechała również delegacja miejska, w tym przedstawiciele programu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO. Anna Tarnowska, kierowniczka programu, uczestniczyła tam w dyskusji zatytułowanej „Rola Roweru jako Instrumentu Zrównoważonego Rozwoju” w ramach Okrągłego Stołu.

To wydarzenie miało szczególne znaczenie dla miasta Bydgoszczy, które jesienią 2023 roku dołączyło do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. To znaczące osiągnięcie podkreśla rolę, jaką miasto odgrywa w promowaniu muzyki i rowerowej kultury.