Podwyżki opłat za pobyt dzieci w przedszkolach

Rodzice najmłodszych mieszkańców Bydgoszczy zapłacą więcej za pobyt dziecka w przedszkolu.

Rosną koszty utrzymania placówek. Rodzice dzieci, które są posyłane do publicznych przedszkoli w Bydgoszczy będą musieli więcej zapłacić za pobyt dziecka w placówce. Chodzi o symboliczną kwotę 14 groszy. Jednak okazuje się, że ta niewielka zmiana pozwoli zrekompensować w jakimś stopniu koszty utrzymania dzieci w przedszkolach w Bydgoszczy.

Na większe podwyżki nie było szans. Nie pozwalało na to Ministerstwo Edukacji. Według obowiązujących przepisów pobyt w placówkach publicznych jest darmowy w godzinach od 8:00 do 13:00. Bezpłatnych jest łącznie pięć godzin każdego dnia. Zostawiając dziecko w placówce poza wskazanymi ramami godzin należy zrealizować dopłatę. Każda godzina jest płatna 1 złotówkę. Wiadomo już, że od nowego roku ceny wzrosną. Zostało to już przegłosowane przez członków Rady Miasta.

Podniesione opłaty są zgodne z waloryzacją, która jest wskazana w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Według opisanych zasad wiadomo już, że maksymalna opłata za godzinę pobytu dziecka w przedszkolu może wynieść 1 złotówkę i 14 groszy.