Bydgoszcz zdobywa tytuł Kreatywnego Miasta Unesco w kategorii Muzyka

Bydgoszcz, znane miasto muzyczne, zdobyło międzynarodowe uznanie, zdobywając prestiżowy tytuł Kreatywnego Miasta w Dziedzinie Muzyki przez UNESCO. Nagroda ta nie tylko dodaje prestiżu do profilu kulturalnego miasta, ale również zobowiązuje do dalszego rozwijania współpracy, stymulowania innowacji i angażowania mieszkańców w aktywne uczestnictwo w działaniach kulturalnych. W ramach tego zaangażowania, strategiczne plany na kolejne cztery lata zostały omówione podczas konferencji prasowej w ratuszu miejskim Bydgoszczy.

Nie ma wątpliwości, że muzyka jest nieodłączną częścią duszy Bydgoszczy. Miasto nie tylko jest domem dla opery i filharmonii, ale także dla szerokiej gamy teatrów oraz aż 333 podmiotów związanych z muzyką i branżą fonograficzną. Ponadto, w ciągu roku odbywa się tu 15 festiwali muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Zdobycie tytułu „Miasta Kreatywnego” stanowi kolejny ważny etap w kształtowaniu kulturalnej tożsamości Bydgoszczy.

Wkład w przygotowanie aplikacji o tytuł to efekt współpracy wielu podmiotów. – „Mocno zależało nam na szerokim zaangażowaniu i partycypacji całego środowiska kulturalnego miasta” – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Do projektu zaproszono nie tylko instytucje kulturalne, ale także organizacje pozarządowe, artystów, uczelnie wyższe, młodzieżowe domy kultury oraz przedstawicieli UNESCO.