Nowa analiza potwierdza: miód z miejskiej pasieki w Bydgoszczy jest czysty i zdrowy

Park nad Starym Kanałem Bydgoskim jest domem dla pasieki, która co roku dostarcza mieszkańcom miasta czystego, zdrowego i ekologicznego miodu. To przypomnienie, jak cenne są pszczoły dla naszej wspólnoty i dlaczego powinniśmy dbać o ich ochronę i zapewnienie im sprzyjających warunków do życia.

Na przełomie października, Laboratorium Produktów Pszczelich przeprowadziło badanie próbek miodu z tegorocznej kolekcji. Wyniki badań wykazały, że nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie (np. ołów, miedź czy rtęć) ani pestycydów. Wcześniejsze badania przeprowadzone 3 lata temu również potwierdziły wysoką jakość miodu produkowanego przez bydgoską kolonię pszczół. Miód ten nie tylko cechuje się doskonałą jakością, lecz także zawiera wiele wartościowych składników odżywczych.

Mateusz Andryszak, miejski pszczelarz, przez cały rok troszczy się o bydgoską rodzinę pszczół. Owady te korzystają z bogactwa flory dostępnej w miejskich parkach, na działkach oraz balkonach i tarasach mieszkańców. Miodu z pasiek miejskich charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością, co potwierdzają badania, ale także unikalnym smakiem i aromatem.

– Pszczele rodziny czują się u nas bardzo dobrze. W naszej pasiece pszczołom nie brakuje pokarmu zimą, a część zebranego przez nie miodu zostaje dla nich jako zapas żywności. Zapraszamy pszczoły do miasta i dbamy o nie, nie eksploatując ich. Naszym priorytetem jest edukacja społeczności na temat tego, jak ważne jest dbanie o pszczoły, które są niezwykle korzystnymi owadami, z którymi możemy współistnieć w harmonii – wyjaśnia Mateusz Andryszak, opiekun miejskiej pasieki.