Potęga amerykańskich myśliwców na niebie nad Bydgoszczą – nadchodzi pokaz siły w powietrzu

Na niebie nad Bydgoszczą rozbrzmiało donośne brzęczenie silników amerykańskich myśliwców. W miarę jak zmierzch zaczął otulać miasto, nagle pojawiły się one, lecąc w imponującym szyku. Dla wielu mieszkańców było to zaskakujące i emocjonujące widowisko. Jak słyszeliśmy od pilotów, to jest obraz, do którego powinniśmy się przyzwyczaić.

Tego tygodnia Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy planowały przeprowadzić testowe loty po remoncie samolotów. Przedsiębiorstwo uprzedziło o tym Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które wydało komunikat dla opinii publicznej. Ostatnie z tych ostrzeżeń dotyczyło testowych oblotów zaplanowanych na środę między 14 a 16.

Jednakże amerykańskie myśliwce zjawiły się na niebie nad Bydgoszczą dopiero w kolejnym dniu. To nie były standardowe loty testowe jednego samolotu – piloci wykonali również imponujący manewr w szyku. Wizja takiej liczby myśliwców na niebie wywołała lekkie niepokoje wśród części mieszkańców Bydgoszczy. Social media szybko zapełniły się zdjęciami i krótkimi filmami dokumentującymi przelot czterosamolotowego klucza m.in. nad osiedlem Wyżyny w Bydgoszczy. Taki spektakularny manewr trwał jedynie chwilę, po czym myśliwce kontynuowały loty nad miastem już pojedynczo. Jak opowiada jeden z mieszkańców Kapuścisk – „W pewnym momencie przelatywały dość nisko, co robiło niesamowite wrażenie”.