Rozwój infrastruktury w Bydgoszczy: nowe mosty Kazimierza Wielkiego i zmiany w organizacji ruchu

W Bydgoszczy prace nad rozbudową sieci komunikacyjnej trwają bezustannie. Pomimo tego, że most drogowy oraz most tramwajowy przekraczający rzekę Brdę, oba zwane mostami Kazimierza Wielkiego, są już gotowe do użytku, to prace związane z inwestycją drogowo-tramwajową ciągle się nie skończyły. Jest to duże przedsięwzięcie, które doświadczyło kilkumiesięcznych opóźnień.

W ramach tego projektu, wartego blisko 170 milionów złotych, z czego ponad 50 milionów stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej, wybudowano dwie przeprawy nad Brdą. Mosty te położone są między ulicami Toruńską a Fordońską. Pierwszy z nich – most drogowy – został oddany do użytku 26 października 2023 roku.

Drugi natomiast, tj. most tramwajowy, został udostępniony dla ruchu już 10 listopada 2023 roku. Choć na jego pokładzie kursują już tramwaje, to prace wykończeniowe nadal są prowadzone. Dodatkowo pojawiła się nowa data otwarcia ruchu tramwajów na ulicy Perłowej, a także zapowiedzi pozytywnych zmian dla kierowców korzystających z ulic Fordońskiej i Toruńskiej. Będzie to oznaczało nowe trasy dla tramwajów.