Tradycja ocalania przeszłości: Wszyscy Święci na cmentarzach regionu

Od lat trwa zwyczaj, że podczas Dnia Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym regionie pojawiają się osoby kwestujące. Zebrane środki mają na celu zachowanie w pamięci miejsc spoczynku zasłużonych dla społeczności lokalnej osób. Dzięki tym funduszom można odrestaurować najstarsze nagrobki i przywrócić im dawny blask. Na ścieżkach cmentarnych, z puszkami do datków, można spotkać różne osoby – od społeczników, przez artystów, po polityków i sportowców.

Jednym z takich historycznych miejsc jest XIX-wieczny Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy. To miejsce wiecznego spoczynku wielu wybitnych mieszkańców miasta, ofiar mordu z 1939 roku oraz żołnierzy uczestniczących w wojnie francusko-pruskiej.

Jak podkreśla Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, to wszystko stanowi historię miasta i jego twórców. Okazanie szacunku dla zmarłych nie kończy się jednak na słowach – to także działanie.

Po raz dwudziesty siódmy na tym cmentarzu zorganizowano zbiórkę funduszy na odnowienie najstarszych nagrobków. Wśród kwestujących znaleźli się nie tylko społecznicy i artyści, ale także dziennikarze czy politycy.