Żegnamy Marka Jarocińskiego, bydgoskiego działacza "Solidarności"

Wielki patriotyzm, bezkompromisowość i erudycja to tylko część cech, które definiowały Marka Jarocińskiego – bydgoskiego działacza „Solidarności” i wicewojewodę. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Wolności i Solidarności. Dziś jego ciało zostało pochowane na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy. Opuścił nas 1 listopada, w wieku 73 lat.

Grażyna Szabelska, radna Rady Miasta Bydgoszczy, podkreśliła jego wielkie zaangażowanie w służbę dla kraju: – Pamiętam go jako wielkiego patriotę, aktywnego działacza, opozycjonistę i członka „Solidarności”. Jarociński był również wybitnym intelektualistą, który z pasją potrafił opowiadać i który do końca swoich dni kochał Polskę.

Stefan Pastuszewski, inny były działacz NSZZ „Solidarność”, zwrócił uwagę na konsekwencję Jarocińskiego: – Po internowaniu w Zakładzie Karnym Włocławek-Mielęcin włączył się w konspirację. Wygłosił tam wykłady na temat ekonomii. Co szczególnie charakterystyczne dla Marka, nie występowały u niego rozbieżności między myślą, słowem a czynem.

Wspominał go również Jan Rulewski, kolejny były działacz NSZZ „Solidarność” – Zacząłem z nim rozmowy w 80. roku, ale tych rozmów nie dokończyłem, tak jak niedokończone są rozmowy o Polsce – dodał ze smutkiem.