Kredyt na fotowoltaikę – kiedy jest to opłacalne rozwiązanie?

Fotowoltaika to coraz szerzej stosowane rozwiązanie do zasilania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Przynosi bowiem szereg korzyści – zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych. Czy warto jest zainwestować w fotowoltaikę biorąc kredyt? Czy jest to ryzykowny pomysł? Kiedy kredyt na fotowoltaikę będzie opłacalny?

Czym jest kredyt na fotowoltaikę?

Kredyt na instalację fotowoltaiczną jest zbliżony do każdej innej umowy kredytu konsumenckiego, jaki zawrzeć można w każdym banku. Także udzielany jest przez bank, a konkretne uregulowania dotyczące kredytu określane będą w umowie kredytowej bezpośrednio zawiązywanej między bankiem a kredytobiorcą. Przedmiotem umowy jest udzielenie przez bank określonej kwoty na zrealizowanie inwestycji w fotowoltaikę, jaką oferuje Fotowoltaika Bydgoszcz – na jej zakup i wykonanie montażu. Klient zobowiązuje się z kolei do wydatkowania uzyskanych tak środków zgodnie z ich przeznaczeniem, a następnie zwracania środków w formie ratalnej, wraz z oprocentowaniem wskazanym w umowie. 

Fotowoltaika – dlaczego się opłaca?

Oferta kredytów na fotowoltaikę jest bardzo szeroka i coraz prężniej się rozwija. Każdy bank posiada indywidualna ofertę i podejście do kredytowania fotowoltaiki. Dlatego też biorąc pod uwagę kredyt na fotowoltaikę z https://www.esoleo.pl, nie wolno ograniczać się do jednej instytucji. Czy skorzystanie z którejkolwiek z nich jest opłacalne? Zdecydowanie tak. Oprocentowanie kredytu na instalacje fotowoltaiczne jest stosunkowo niewysokie. Biorąc pod uwagę żywotność nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych, opiewającą na ponad 25 lat, i średnią stopę zwrotu na poziomie 6 lat dla gospodarstwa domowego i poniżej 5 lat dla przedsiębiorstwa – kredyt jedynie nieznacznie ją wydłuży, dając kolejne 20 lat oszczędności nieobarczonych żadnymi kosztami. 

Kredyt na fotowoltaikę – co przeanalizować?

Co wziąć pod uwagę, decydując się na kredyt na fotowoltaikę? Przede wszystkim:

  • całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej 
  • wszystkie opłaty związane z kredytem – koszty, oprocentowanie, ubezpieczenia,
  • wysokość oszczędności, jakie przyniesie instalacja fotowoltaiczna – w porównaniu do kosztów kredytu,
  • warunki kredytowania – okres kredytu, możliwość wcześniejszej spłaty, wymagane zabezpieczenia,
  • ryzyko kredytowe i ryzyko związane ze zmianą polityki w zakresie instalacji fotowoltaicznych,
  • jakość instalowanych paneli pv i żywotność planowanej fotowoltaiki.

Kredyt na fotowoltaikę a dofinansowania do fotowoltaiki

Kredyt na fotowoltaikę nie wyklucza inwestora z możliwości skorzystania z dofinansowania z programów rządowych i unijnych. Możliwe jest zatem jednoczesne skorzystanie z kredytowania oraz wsparcia z programów: Mój Prąd, Czyste Powietrze, Moje Ciepło czy Moje Mieszkanie. W przypadku możliwości wcześniejszej spłaty kredytu, możliwe jest dzięki temu zmniejszenie kosztów samego zobowiązania lub znaczące skrócenie okresu kredytowania. 

Zalety fotowoltaiki na kredyt – dlaczego warto się zdecydować?

Kredyt na fotowoltaikę umożliwia sfinansowanie całości kosztów inwestycyjnych. Nie jest obwarowany koniecznością posiadania jakiegokolwiek wkładu własnego. Oznacza to, że nie posiadając własnych środków – ale posiadając zdolność do stopniowego spłacania inwestycji – możliwe jest zainstalowanie na swojej nieruchomości fotowoltaiki i korzystanie z oszczędności, jakie będzie ona generowała. Kredyt na fotowoltaikę – która jest przedsięwzięciem proekologicznym jest obwarowany zdecydowanie niższym oprocentowaniem, w porównaniu do tradycyjnych kredytów konsumenckich. Dodatkowo, preferencyjny kredyt na fotowoltaikę zwalnia nas ze skomplikowanych procedur, decyzja przyznawana jest niemal od ręki, a warunki kredytowania chętnie dostosowywane są do możliwości konsumenta. 

Kredyt na fotowoltaikę to rozwiązanie, które umożliwia szybkie i  łatwe uzyskanie środków na fotowoltaikę, która zdecydowanie zmniejszy koszt eksploatacji domu lub przedsiębiorstwa. Warto rozważyć tę formę finansowania inwestycji – może ona być zdecydowanie lepszym pomysłem niż oczekiwanie na samodzielne zgromadzenie wystarczających środków finansowych.